Město Týnec nad Sázavou se stalo univerzitním městem

21. říjen 2011 se zapsal do historie našeho města nejen odhalením pamětní desky občanům Týnce a okolí, kteří zahynuli v období II. Světové války, ale také zahájením prvního semestru Univerzity třetího věku.

Obrázek - Univerzita 3. věku

Jak v „Týneckých listech“, tak i na webových stránkách města byly uveřejněny základní informace o tom, co je Univerzita třetího věku, pro koho je určena a co lze v jejím rámci studovat. A tak pod patronací města Týnec nad Sázavou zde bylo zřízeno konzultační středisko. První semestr byl zahájen předmětem „Astronomie“. Skládá se ze dvou částí, první je zaměřena na konstrukci a fungování slunečních hodin v časové škále od antiky k dnešku. Druhá část je pak věnována velkým astronomům této doby.

Na první seminář přišlo celkem 8 zájemců, na druhém jsme byli již jen tři (čtvrtý spolužák se bohužel nedostavil). Během těchto dvou seminářů jsme probrali nejen vlastní teorii slunečních hodin, ale také jejich konstrukci v podobě hodin svislých (s jednoduchou či složitou gnómonikou), vodorovných (ekvatoreální, kdy ukazatel je rovnoběžný se zemskou rotační osou a vržený stín je přímkový), cestovních (tzv. diptychových) atp. Poznali jsme rovněž různé styly hodin, jako jsou hodiny německé, staročeské, arabské atd. V této souvislosti je zajímavý poznatek, že stále se stupňující potřeba co nejpřesnějšího měření času vedla k rozvoji geometrie a zejména pak goniometrických funkcí (sinus, tangens, cosinus a kotangens).

I když jsme již všichni důchodového věku, různého vzdělání a bývalého pracovního zaměření, zatím se statečně „pereme“ se všemi záludnostmi kontrolních testů. Vzhledem k tomu, že prostředí je velice neformální, vedeme k jednotlivým problémům nejen diskusi, ale mnohdy i „učené disputace“.

Tímto příspěvkem jsem nechtěl nikoho odradit, ale naopak pozvat další zájemce do našich řad. Již příští semestr nám nabízí další zajímavá témata, která určitě stojí blíže poznat. Máme na výběr například témata zaměřená spíše technicky (např. geometrie, vývoj informačních technologií, podpora rozhodování a řízení), tak témata s filozofickým podtextem (etika jako východisko z krize společnosti), nebo ekonomicko – politickým zaměřením (vývoj a současnost Evropské unie). Zkrátka nepřijdou ani milovníci přírody se svými tématy (myslivost, lesnictví či pěstování a využití léčivých hub).

Svůj příspěvek si dovolím zakončit citátem Dioegena za Sinopy: „Vzdělání přináší mladým lidem umírněnost, starým útěchu, chudým bohatství a bohatým ozdobu.“


Tomáš Jirásek


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru