Obrázek - Chrást nad Sázavou

Chrást nad Sázavou

Vesnice

Starobylá vesnice patřící v minulosti do panství Ostrovského kláštera na řece Vltavě u Davle, založeného r. 999 Boleslavem II. Na místě bývalé kaple založen pseudogotický kostel sv. Kateřiny uváděný v soupisu církevního majetku k r. 1352. Ale již r. 1150 se Chrást připomíná mezi čtyřmi nejznámějšími obydlenými sídly v našem kraji: Benešov, Chrást, Jílové a Živohošť. V nedaleké obci Lešany, rodišti básníka Františka Hrubína, se nachází jeho rodný domek a u obce muzeum vojenské techniky.


Obrázek - Chrást sídliště
Sídliště

V souvislosti se sídlem 33. protitankové brigády v Lešanech bylo rozhodnuto postavit sídliště na pravém břehu Sázavy v teritoriu obce Krhanice. Výstavba sídliště byla zahájena v r. 1951 a za 2 roky bylo dokončeno 11 domů. Později byla přistavěna horní řada 5 domů a 2 svobodárny. Stavbu prováděla firma Konstruktiva, té však vydatně „pomáhalo“ na třista pétépáků, jejichž jedinou mechanizací byly lopaty, krumpáče a dopravníkový pás. V areálu sídliště byla pouze hlavní silnice vedoucí středem, až v r. 1958 byla vybudována silnice před čp. 200–209.

Územně patřilo sídliště pod Krhanice, okres Praha-západ, po r. 1960 bylo jako osada Chrást-sídliště připojeno k Týnci nad Sázavou.

V r. 1961 byla dokončena stavba Posádkového domu armády (PDA) a slavnostně otevřeny jeho prostory. Pořádaly se zde společenské akce pro dospělé i pro děti. V objektu byla restaurace, kino, knihovna, tělocvična a mateřská škola, která je v provozu od r. 1963 dosud.


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru