Umíme poskytnout první pomoc?
Ve středu 18. května 2022 se od 17:00 hodin na městském úřadě konala již třetí přednáška pro veřejnost, v tomto případě na téma „První pomoc“. Přednášky patří do cyklu „Bezpečné město“, v rámci projektu Zdravé město Týnec.
Přednáškou nás prováděli zkušení pracovníci společnosti RUAH, o.p.s., paní Bc. Daniela Bendová a pan Michael Dalibába, DiS., kteří ve zdravotnictví působí již řadu let. U jednotlivých případů nás proto byli schopni seznámit s jejich osobními zkušenostmi z praxe.
V úvodu jsme se seznámili s tím, co vlastně znamená pojem „první pomoc“ a aplikace „ZÁCHRANKA“. Přednáška se nesla v duchu rozpoznání příznaku zdravotní komplikace či úrazu a jejího následného ošetření. Věnovali jsme se krvácení, epistaxi (neboli krvácení z nosu), tržným, řezným a bodným ranám, otevřeným i uzavřeným zlomeninám, úrazům hlavy a poranění krční páteře, úrazu elektrickým proudem, popáleninám, kolapsovým stavům (jako je např. synkopa, hyperventilace, hypotenze, atd.), šoku a protišokové poloze, dušení a infarktu myokardu. Závěr přednášky byl věnován resuscitaci, kterou si přítomní mohli vyzkoušet i na figuríně. Zbyl čas i na dotazy. Například, znáte poměr stlačení hrudníku a vdechu při resuscitaci dospělého člověka? Jedná se o poměr 30/2, 30x stlačit hrudník ve frekvenci 100-120x/minutu. Jako pomůcku lze použít vánoční koledu Rolničky, rolničky, v jejíž rytmu budeme hrudník stlačovat.
A co dodat na závěr? Kdyby se opravdu stalo, že se ocitnete u člověka, který potřebuje první pomoc, tak je velmi důležité zachovat klid a zorientovat se v situaci. Ihned volejte rychlou záchrannou službu. Nebojte se, po vytočení čísla 155 v tom nejste sami. Zdravotníci Vás po telefonu budou instruovat, co dělat, než přijede lékař a o pacienta se postará.
Děkujeme zástupcům RUAH za skvěle odvedenou práci a předání zkušeností.
Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00