S blížícím se přechodem na nový systém odpadového hospodářství narůstá počet dotazů na vytváření tzv. černých skládek u popelnic, především v sídlišti.
Co je to vlastně černá skládka?
V řeči odborníků se jedná o nelegální ukládání odpadů na místo, které k tomu není určené. Nejedná se tedy pouze o odpad odhozený například v lese, ale jakýkoliv odpad mimo popelnice. Nejčastěji jsou černé skládky zakládány těmi, kteří záměrně ignorují pravidla pro odkládání odpadů a zbavují se „jednoduše“ svého odpadu. Jde o odkládání starého nábytku, koberců, sanitární techniky nebo i pytlů se směsným odpadem vedle kontejnerových stání.
Co dělat, když narazím na černou skládku?
Nejsnazším a nejrychlejším řešením je černou skládku nahlásit přes MUNIPOLIS. Skládku můžete nahlásit také telefonicky nebo osobně na městském úřadu či městské policii. Úřad ve spolupráci s technickými službami zajistí její úklid a začne pátrat po viníkovi.
Pokud se Vám podaří černoskládkaře přistihnout přímo při činu, doporučujeme zpovzdálí situaci zdokumentovat, vyfotit, poznamenat si registrační značku vozidla a informace předat městské policii. Policie a úřad si s dopadením hříšníka následně poradí.
Co se stane zakladateli černé skládky?
Vystavuje se riziku vysokých pokut, protože se jedná o porušení zákona. Zakladateli černé skládky za odložení odpadu v místech, kam nepatří, může být stanovena pokuta podle přestupkového zákona ve výši až do 50 000 Kč.
Městská policie kontejnerová stání průběžně monitoruje, ve vybraných místech jsou umístěny fotopasti nebo jsou pod dohledem městského kamerového systému. Odkládat odpad mimo nádoby se rozhodně nevyplatí.
Buďme k sobě a svému okolí ohleduplní. Náklady na úklid černých skládek v ulicích města Týnce stojí ročně téměř 250 000 Kč z městského rozpočtu. Určitě by šly využít smysluplněji.
Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00