Týnec nad Sázavou má nyní zjednodušenou možnost třídění vysloužilých drobných elektrozařízení a baterií. Nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu, totiž v ulicích města k tomuto účelu rozmístila dva speciální kontejnery. Jde o další krok, jak občanům usnadnit třídění elektroodpadu a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. Právě ty totiž nejčastěji končí v popelnici, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou.
Třídění elektroodpadu se u nás zlepšuje každým rokem. Jestliže v roce 2006 každý občan ČR průměrně odevzdal k recyklaci zhruba půl kilogramu nepotřebných elektrozařízení, loni už to bylo více než 4,5 kg, tedy devítinásobek. Stálým problémem však zůstávají drobné spotřebiče jako mobilní telefony, kalkulačky, elektrické hračky apod., které lidé kvůli malým rozměrům stále spíše házejí do popelnice nebo je v případě mobilů skladují doma.
„Z našeho průzkumu vyplývá, že lidé považují tradiční sběrná místa, jako jsou například sběrné dvory, za příliš vzdálená. V důsledku pak do nich odmítají nosit elektrozařízení, která se bez problémů vejdou do popelnice. Takový osud má například více než polovina elektrických hraček,“ vysvětluje regionální zástupce společnosti ASEKOL pro Středočeský kraj a Prahu Mgr. Marek Holinka.
Kontejnery se osvědčily
Kontejnery, které ASEKOL v Týnci rozmístil, mají i speciální kapsu určenou na baterie. „Přestože naše společnost sběr baterií přímo nezajišťuje, díky dostupné technologii jsme se od začátku letošního roku rozhodli kontejnery využít i k tomuto účelu. Lidé dosud příliš nedokáží odlišit baterie od elektroodpadu, a házeli je i do našich sběrných nádob. Kapsu jsme použili již v několika městech a velmi se osvědčila,“ vysvětluje Holinka.
Jeden červený kontejner je umístěný ve starém Týnci u Heřmanů, druhý v sídlišti u Montany. Cílem bylo umožnit co největšímu počtu obyvatel snadný přístup. „Kontejnery na drobný elektroodpad od společnosti ASEKOL vítáme jako vynikající doplněk naší stávající sběrné sítě. Občané teď budou mít možnost vracet elektroodpad zpět k recyklaci. Tuto možnost kromě sběrného dvora zatím neměli. Kontejnery jistě podpoří sběr elektroodpadu v Týnci.“ říká Martin Kadrnožka, starosta města.
Do stacionárního kontejneru je možné vyhazovat malá elektrozařízení, například klávesnice, kalkulačky, mobilní telefony, elektrické hračky apod. Rozměr otvoru pro vhození je 30 x 50 cm, což odpovídá standardní velikosti počítače. Větší elektrozařízení – například televizory – mohou občané i nadále odevzdávat na sběrných dvorech nebo při koupi nového spotřebiče v prodejně tzv. kus za kus. Náklady na svoz a zpracování, stejně jako náklady na pořízení nádob hradí ASEKOL
.
Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00